×

POSLEDICE JEDNOG PUCNJA

Sven Peters, Jelica Novaković

Prevela sa holandskog Jelica Novaković-Lopušina

  U vremenu u kojem je prisećanje na Veliki rat pre svega regionalne prirode, Jelica Novaković i Sven Peters uspostavljaju most između Istoka i Zapada.

U vremenu u kojem je prisećanje na Veliki rat pre svega regionalne prirode, autori uspostavljaju most između istoka i zapada.

Dvehiljadečetrnaeste je bilo tačno sto godina otkako je u Sarajevu odjeknuo pucanj kojim je ubijen Franja Ferdinand. Taj pucanj ispaljen je iz belgijskog pištolja kojeg je u ruci držao Gavrilo Princip, austrougarski podanik, bosanski Srbin po rođenju, Jugosloven po opredeljenju. Iz tog pucnja proizašao je niz ratova od kojih dva svetskih razmera. Označio je i početak veka u kojem su Gavrilu Principu nadevana najrazličitija imena: od junaka do teroriste, od anarhiste do nacionaliste, od bundžije do oslobodioca, od sirijskog dobrovoljca do donjeckog separatiste.

Autori ove knjige, jedna Srpkinja i jedan Belgijanac, bacaju kritički pogled na sto godina predstava o Gavrilu Principu i njegovom pucnju u holandskoj i flamanskoj štampi, književnosti i umetnosti. Oni pronalaze i prate tragove kod najrazličitijih autora kao što su flamanski naturalistički pisac Stejn Strevels, holandski novinar i publicista Hert Mak, savremeni flamanski pisci Ervin Mortir i Mike de Louf, pesnici Stefan Hertmans, Beno Barnard i Mihael Vandebril, holandski pesnik iračkog porekla Rodan Al Galidi, holandski pesnik marokanskog porekla Abdelkader Benali, i mnogi drugi. Razmatraju se i izjave savremenih istoričara poput Australijanca Kristofera Klarka i Holanđanina Hida van Hengela, čija su dela obeležila stogodišnjicu atentata. Reč na kraju dobijaju mladi, aktuelni Principovi vršnjaci.

Osim toga, autori poklanjaju posebnu pažnju ratnim vezama Srbije i Nizozemlja. Tokom Prvog svetskog rata Srbija i Belgija često su uzimane kao primer stradanja, a holandski hirurg Arius van Tinhoven bio je taj koji je pored Arčibalda Rajsa ukazivao na zločine austrougarske vojske protiv srpskog stanovništva. Na kraju, autori se osvrću i na ikonizaciju i komercijalizaciju Principa u umetnosti i na internetu.

 

Sven Peters

Profesor je nizozemskog kao stranog jezika u Antverpenu, član je flamanskog P.E.N.-a, odgovoran za rad Spisateljske kuće, i urednik je bloga o publikacijama na balkanske teme (balkanboeken.blogspot.com). Neko vreme živeo je u Trstu i Beogradu. Zajedno sa Jelicom Novaković napisao je svojevrsni vodič kroz Beograd „Kafanski tribunal“ (2006). 

Jelica Novaković

Redovni je profesor i osnivač srpske nederlandistike u Beogradu. Kao publicista i pisac dobila je 2001. nagradu flamanskog ogranka P.E.N.-a, kao prevodilac i.o. Huga Klausa, Vilema Elshota, Jana Volkersa i mnogih drugih. Primila je 2014. prevodilačku nagradu Nizozemske literarne fondacije. Godine 1999. objavljen je u Amsterdamu njen dnevnik bombardovanja pod nazivom Blago onom ko rano poludi a 2006. je zajedno sa Svenom Petersom napisala Kafanski tribunal koji je objavio beogradski Clio.

Uvod

Prva skajp-sesija: Beograd-Antverpen

Druga skajp-sesija: Amsterdam-Antverpen

Treća skajp-sesija: Antverpen-Beograd

Četvrta skajp-sesija: Briel-Beograd

Peta skajp-sesija: Aerodrom Nikola Tesla, Beograd-Briselski aerodrom Zaventem

Epilog – Međunarodni aerodrom Zaventem

Reč zahvalnosti

Bibliografija

Indeks imena

Godina izdanja : 2015.

Broj strana : 236

Pismo : Latinica

Povez : Tvrdi

Format : 19,5 x 13,5

Težina : 317 g

ISBN : 9788671024921

KOMENTARI (0)

Preporuka za čitanje