×

HITLEROV NOVI ANTIPOREDAK - Drugi svetski rat u Jugoslaviji

Stevan K. Pavlović

Preveo sa engleskog Đorđe Trajković

Autor postavlja više pitanja nego što daje odgovora, nastojeći da dâ preglednu i hronološku analizu složenih ali međusobno povezanih ratnih dešavanja u periodu 1941–1945, za vreme kratkog ali tragičnog perioda Hitlerovog propalog „novog poretka“, na teritoriji koja više nije bila Kraljevina Jugoslavija a još nije postala Federativna Narodna Republika Jugoslavija, ali koja je svakako bila „bivša Jugoslavija“...

Kada je pri kraju Titove vladavine Komunistička partija počela da gubi monopol nad javnim mnjenjem i kontrolu nad prošlošću, ljudi su želeli da znaju šta se doista dešavalo početkom četrdesetih godina XX veka i dotadašnja neprikosnovena dogma postepeno je dovođena u pitanje. Nakon raspada Jugoslavije, revizionizam je tu dogmu uništio i doveo do nekontrolisane rehabilitacije i stavljanja desničarskih, antikomunističkih i fašističkih pokreta u istu vreću, predstavljajući ih sve kao žrtve „antisrpskog“ ili „antihrvatskog“ komunizma. Kao reakcija na taj revizionistički talas ponovo se rađa vera u idealizovani titoizam, zajedno s verom u njegove idealizovane početke u Drugom svetskom ratu.

Mnogi preživeli učesnici su dali svoju verziju tog rata; većina arhivskih podataka sada je raspoloživa. Stevan Pavlović koristi te podatke, kao i istraživanja istoričara objavljena na drugim jezicima, da bi došao do saznanja šta se na tom prostoru stvarno događalo. On postavlja više pitanja nego što daje odgovora, nastojeći da dâ preglednu i hronološku analizu složenih ali međusobno povezanih ratnih dešavanja u periodu 1941–1945, za vreme kratkog ali tragičnog perioda Hitlerovog propalog „novog poretka“, na teritoriji koja više nije bila Kraljevina Jugoslavija a još nije postala Federativna Narodna Republika Jugoslavija, ali koja je svakako bila „bivša Jugoslavija“.

Stevan K. Pavlović

Britanski istoričar, rođen u Beogradu 1933. godine. Studirao je istoriju na univerzitetu Sorbona u Parizu i Kraljevskom koledžu u Londonu. U Velikoj Britaniji živi od 1965. godine kada dobija mesto predavača istorije Balkana na Univerzitetu u Sautemptonu. Od svog penzionisanja 1996. godine angažovan je kao vanredni profesor na univerzitetima u Parizu, Sidneju i Firenci.

Autor je i koautor više knjiga: Anglo–Russian Rivalry in Serbia (1961), The Albanian Problem in Yugoslavia (1982), The Improbable Survivor – Yugoslavia and its Problems 1918–1988(1988), Yugoslavia’s Great Dictator – Tito, a Reassessment (1992). U izdanju Clia objavljene su četiri knjige ovog autora - Istorija Balkana 1804-1945 (2004), Srbija - istorija iza imena (2004), Hilerov novi antiporedak – Drugi svetski rat u Jugoslaviji(2009) i Božid'art (2012) o Božidaru Karađorđeviću.

Godina izdanja : 2009.

Broj strana : 321

Pismo : ćirilica

Povez : Tvrdi povez s omotnicom

Format : 16 x 24

Težina : 654 g

ISBN : 978-86-7102-361-0

KOMENTARI (0)

Preporuka za čitanje